SEARCH AND PRESS ENTER

Biyografi

Murat Gönüllü

Murat Gönüllü bir yönetmen, sosyolog ve sanatçıdır. Murat Gönüllü 1973 yılında Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Haberleşme Yüksek Okulundan ayrılıp (1993) Televizyon sektöründe video editor olarak çalışmaya başladı.

Askerliğini Ankara’da tamamladıktan sonra NTV haber kanalında kuruluşundan itibaren yaklaşık 4 yıl süreyle video editör olarak görev yaptı. (1997 – 2001)

2001 yılında İtalya’da bulunan Beneton’a ait ve ünlü reklamcı Oliviero Toscani’nin kurduğu Fabrica iletişim araştırma merkezinin Video – Sinema departmanına, hazırladığı sosyal sorumluluk proje videolarıyla kabul edildi.

2002 – 2010 yılları arasında İtalya’nın Milano şehrinde video klip ve reklam yönetmeni olarak çalıştı. İtalya’da İncognito, Deasonika, 7th Heaven, Türkiye’de Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Mirkelam, Defne Samyeli, Gülşen ve Karnaval Feat İskender Paydaş başta olmak üzere bir çok sanatçıya video klipler çekti.

2012 yılında ilk Maxi single’ı “Hayallerin Gerçek Olsun”’u yayınladı.

2015 – 2019 yıllarında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji lisans programını tamamlayıp, yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu.

2018 yılında yönetmenliğini ve yapımcılığını Stare Yıldırım’ın yaptığı, TRT’nin de ortak yapımcısı olduğu ve uluslararası film festivallerinden 11 ödül alan “Batlır” filminin yardımcı yapımcılığını yaptı. 

2020 yılında sözleri Bahtiyar Vahapzade, düzenlemesi Ferid Merd’e ait olan ”Azerbaycan Türkiye” müzik parçasını besteleyip seslendirdi ve videosunun yönetmenliğini yaptı.

2020 yılından itibaren USPUM Ulusal Stratejiler ve Politikalar Üretme Merkezinin Genel Koordinatörlüğünü yapmakta olup, Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek lisans programına devam etmektedir.