MG

MG / Biyografi

Murat Gönüllü bir yönetmen, sosyolog, sosyal girişimci, sanatçı ve Dj dir. Murat Gönüllü 1973 yılında Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Haberleşme Yüksek Okulundan ayrılıp (1993) Televizyon sektöründe video editor olarak çalışmaya başladı. Lise yıllarında sınavla girdiği Denizli Belediye Konservatuarı’nın Türk Sanat Müziği korosunda korist olarak yer aldı.

Askerliğini tamamladıktan sonra NTV haber kanalında kuruluşundan itibaren yaklaşık 4 yıl süreyle video editör olarak görev yaptı. (1997 – 2001)

2001 yılında İtalya’da bulunan Beneton holding’e ait ve ünlü reklamcı Oliviero Toscani’nin kurduğu Fabrica iletişim araştırma merkezinin Video – Sinema departmanına, hazırladığı sosyal sorumluluk proje videolarıyla kabul edildi.

2002 – 2010 yılları arasında İtalya’nın Milano şehrinde video klip ve reklam yönetmeni olarak çalıştı. İtalya’da İncognito, Deasonika, 7th Heaven, Türkiye’de Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Mirkelam, Defne Samyeli, Karnaval Feat İskender Paydaş başta olmak üzere bir çok sanatçıya video klipler çekti.

2010 yılında İtalya’dan Türkiye’ye taşındı ve 2012 yılında ilk Maxi single’ı “Hayallerin Gerçek Olsun”’u yayınladı.

2015 yılında İstanbul Üniversitesi Auzef Sosyoloji lisans programına başladı ve  2019 yılında yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu.

2018 yılında TRT’ nin de yapımcılarından olduğu ve uluslararası film festivallerinden 11 ödül alan “Batlır” filminin yardımcı yapımcılığını yaptı.. 

2016 yılından 2020 yılına kadar Azerbaycan Kültür temsilciliği için sosyal medya yönetimi yaptı.  

2020 yılında sözleri Bahtiyar Vahapzade, düzenlemesi Ferid Merd’e ait olan ”Azerbaycan Türkiye” müzik parçasını besteleyip seslendirmiş ve videosunun yönetmenliğini yapmıştır.

Bu çalışmalarla birlikte bir sosyolog olarak, sosyal girişimcilik proje fikirleri üstünde çalışmaktadır.